Jeżeli coś można powiedzieć o tym autorze, to na pewno to, że jego felietony nie były łatwe. No bo jak można określić w ten sposób coś, co wytyka ludziom błędy. Nie, Jerzy Pilch nie tylko opierał się na krytyce innych osób, ponieważ sam nie był kryształowo wzorzystym człowiekiem, ale potrafił pisać jasno oraz dobitnie. Dzięki temu zasłużył na uznanie wielu czytelników, którzy nie raz i nie dwa sięgają po jego książki, które są wybitnym dziełem literackim. Jerzy Pilch zmarł w maju 2020 roku na chorobę Parkinsona, która już od kilku lat doprowadzała do degradacji jego organizmu. Ciężko mu było pogodzić się z tym. Ale chyba dzięki temu, że w kilku felietonach wspomniał o tym, to łatwiej mu było znieść rzeczywistość w jakiej przyszło mu żyć. W jednym ze swoich “Dzienników przyznał, że był osobą niewierzącą. Dopiero na końcu swojego żywota przyznał, że Bóg istnieje. To jednak nie wpłynęło na formę jego pochówku. Jerzy Pilch został pochowany w Kielcach po nabożeństwie żałobnym w Kościele Ewangelicko-Augsburskim.

“Indyk beltsville. Opowiadania zebrane”

Opowiadania na prawie każdy dzień roku – chyba tak w krótkich słowach można opisać tą książkę. Oto zbiór wspaniałych opowiadań, jakie napisał Jerzy Pilch w czasie swojego żywota. Jeżeli ktoś myśli, że będą to zwykłe opowiastki, jakich dzisiaj pełno na rynku, to jest w grubym błędzie. To coś zupełnie innego, co pozwoli poznać nam autora od zupełnie innej, mniej spodziewanej strony. Na kartach tej książki znajdziemy łącznie 56 opowiadań. Całość ma aż 74 strony. Tak, dużo, bo te opowiadania to nie byle co. Od PRL-u po XXI wiek. Jakie obserwacje na temat dzisiejszego świata miał Jerzy Pilch? Koniecznie trzeba się tego dowiedzieć?

“Upadek człowieka pod Dworcem Centralnym”

Zima 1999 – lato 2002 roku – trzy lata, które wystarczyły autorowi do sporządzenia tej książki. Ktoś powie, że strasznie długo mu to szło, a ktoś inny z kolei rzuci, że nad prawdziwą książką pracuje się o wiele dłużej. To już zależy od podejścia samego artysty. Czy to przeprowadzka Pilcha z Krakowa do Warszawy spowodowała, że autora naszły takie trafne spostrzeżenia? Bowiem wszystko to co znajdziemy w środku to spojrzenie na Warszawę i jej okolicę oczyma człowieka, który dopiero co pojawi się w tym mieście. Chyba każdy z nas doskonale zna to uczucie, kiedy odkrywa nowe. Ale jak to wygląda w oczach Jerzego Pilcha, który nie jest taki jak wiele innych osób? Warto się tego koniecznie dowiedzieć i bardzo mile się zaskoczyć.

Kawa zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com